Univerzální kypřič Köckerling Quadro 460 ve společnosti Farmil s.r.o.

Společnost Farmil s.r.o. sídlí v Záblatí u Jindřichova Hradce. Majitelem a současně jednatelem je p. Miroslav Láf, který hospodaří na celkem 270 ha půdy z čehož je cca 20 ha travních porostů. Kromě pěstování klasických obilovin se dále věnuje pěstování řepky ozimé a kukuřice pro živočišnou výrobu. Začátkem loňského roku jsme zde ve spolupráci se společností Agrozet (vedoucí obchodu Ing. Vladimír Beneš) zapůjčili k otestování malý nesený kypřič Trio 300. V té době řešil p. Miroslav Láf také nákup zánovního traktoru JD o výkonu 280 Hp a proto jsme zhruba po třech měsících byli znovu požádáni o zapůjčení podobného stroje v odpovídajícím pracovním záběru.

 

         

 

Hluboké kypření do 30 cm

 

Nový stroj měl splňovat požadavky nejen na kvalitní podmítku, ale také hlubší kypření které by nahradilo orbu a částečně podrývání utužených souvratí. Vybrán a zapůjčen byl univerzální kypřič Quadro 460 v záběru 4,6m a testování dalšího stroje Köckerling tak mohlo začít. Na pozemku kde byl nejprve rozmetán hnůj, jej bylo nutné dostatečně promíchat s kypřenou půdou do 20 cm včetně zapravení vzešlého výdrolu a ostatních plevelů. Tento úkol zvládlo Quadro na výbornou a proto jsme mohli postoupit k další polní operaci.

 

                   

 

Podmítací křídla pro mělké zpracování půdy

 

Při dalším testování byly ke kypřícím dlátům namontovány dodatečná boční podmítací křídla pro mělké zpracování půdy. Systém podmítacích křídel je řešen tak, že přídavné dvojkřídlo je uchyceno jedním šroubem a jejich montáž/demontáž na stroj je tak velmi rychlá a jednoduchá. I zde byl s výsledkem práce p. Miroslav Láf velmi spokojen. Během jednoho přejezdu v hloubce 8 cm byla půda podříznuta a kvalitně promíchána v celém zpracovávaném profilu.

 

         

 

         

 

Možnost práce v 3m záběru stroje

 

Další nespornou výhodou je možná práce stroje v přepravní poloze 3m záběru. Toho je možno využít především při práci do 30 cm hloubky zpracování půdy, kdy na utužených souvratích již nestačí výkon traktoru a stroj v plném záběru by neutáhl. V praxi je Quadro tedy běžně využíváno tak, že stroj pracuje v plném záběru (v tomto případě 4,6m a po zkypření celého pozemku si obsluha složí stroj na 3m záběr a souvratě pozemku si projede na maximální hlobku 30 cm. Odpadá tak komlikované přepřahání stroje na podrývák, nebo jiný hloubkový kypřič v menším záběru.

 

         

 

Poděkování za spolupráci

 

Majiteli společnosti p. Miroslavu Láfovi a vedoucímu obchodu společnosti Agrozet Ing. Vladimíru Benešovi velmi děkujeme za spolupráci při nákupu nového kypřiče Quadro 460 a společně se budeme těšit na předvedení dalších strojů z výrobního programu společnosti Köckerling.

 

 

Petr Bezděkovský - prodej strojů

725 550 283 bezdekovsky@demco.cz